Ung kultur möts i möjligheternas festival!

[PRESSMEDDELANDE] Lördagen den 27 februari går startskottet för UKM (Ung Kultur Möts) i Värmland. Först ut av årets festivaler är Karlstad. Därefter följer åtta festivaler runt om i Värmland under mars månad. Den 20–22 maj arrangeras sedan länsfestivalen på Kronoparken i Karlstad och i juni är det dags för den stora riksfestivalen i Alingsås.

Ung kultur möts (UKM) är en ideell förening som skapar mötesplatser i form av festivaler där unga människor på olika sätt får uttrycka sig kreativt och konstnärligt för en publik. En viktig del av dessa festivaler är också möjligheten att delta i workshops och vidga sitt kontaktnät.

Ett flertal regioner i landet är medlemmar i föreningen. Värmland är en av dessa.

– Tack vare ett fantastiskt engagemang hos våra arrangörer i kommunerna har Värmland fått stor betydelse för UKM i ett nationellt perspektiv. Utan dem vore vi ingenting, säger Emelie Persson som vikarierar som regional samordnare för UKM i Värmland.

Festivalerna är indelade i kommun-, läns- och riksfestival. Målgruppen är ungdomar i åldern 13-20. Det finns ingen begränsning i vilken typ av kreativt eller konstnärligt uttryck man får visa upp.

– I år har vi flörtat lite extra med spelkulturens olika inriktningar. Flera av dem skulle passa jättebra på en UKM-festival, säger Emelie.

Bakgrund

UKM har funnits i Värmland sedan 1998. Tusentals värmländska ungdomar har under åren deltagit på scen, med alster i utställningar eller som funktionärer och arrangörer. Många av dessa har sedan fortsatt att stå på scen, skapat och arrangerat upp i vuxen ålder. Ett litet axplock: Ismael Ataria, Vidar, Narrarna, Top Cats, Hebbe Sisters, Joakim Agnemyr (Outrigger), Thomas Denver Jonsson, Wilhelm Forsnäsgård, Super Ninja Monkey Team, The Dead and Living, Snakka San, Jeepstarr.

Kontakt

Karlstad, 27 februari
Tim Hontwedt, tim.hontwedt@karlstad.se (öppnas i nytt fönster), 070-001 03 04

Grums, 5 mars
Linus Elvin, elvinsworld@icloud.com, 070-585 11 13

Kristinehamn, 13 mars
Israa Shakir, israa_shakir@yahoo.com (öppnas i nytt fönster), 076-145 88 05

Säffle, 13 mars
Luz Enith Martinez, luz_enith_martinez@yahoo.es (öppnas i nytt fönster), 070-208 96 68

Torsby, 13 mars
Michael Åkerlund, michael.akerlund@torsby.se (öppnas i nytt fönster), 070-688 65 16

Storfors, 18 mars
Olle Rodéhn, olle.rodehn@storfors.se, 070-766 60 00

Arvika/Eda/Årjäng, 19 mars
Arvika; Rasmus Bergström, rasmus.bergstrom@arvika.se
Eda; Maria Hammargren, maria.hammargren@eda.se (öppnas i nytt fönster), 070-302 44 86
Årjäng: Thomas Fredriksson, thomas.fredriksson@arjang.se (öppnas i nytt fönster)

Hammarö, 19 mars
Malin Rapp, malin.rapp@hammaro.se (öppnas i nytt fönster), 073-833 42 45

Hagfors, 20 mars
Pia Lind, pia.lind@hafors.se, 0563-18746

Länsfestival
Karlstad, 20-22 maj
Charlotte Dyhr-Nielsen, charlotte.dyhr-nielsen@karlstad.se (öppnas i nytt fönster), 070-001 84 13
Bent Fagerslett, bent.fagerslett@karlstad.se (öppnas i nytt fönster), 070-296 10 30

Regional samordnare för UKM i Värmland
Emelie Persson, emelie.persson@regionvarmland.se072-205 58 08
(Vikarie för Stefan Westling under perioden 18/1-18/7 2016)

Pressbilder