Region Värmlands styrelse

Regionstyrelsen

Regionfullmäktige utser de tretton ledamöterna i regionstyrelsen, varav en utses till ordförande och två till vice ordföranden. Regionstyrelsen sammanträder tio till elva gånger varje år. 

Regionstyrelsen utser ett arbetsutskott inom styrelsen. Arbetsutskottet består av fem ledamöter. Regionstyrelsen väljer, för den tid styrelsen bestämmer, bland utskottets ledamöter en ordförande och en vice ordförande i arbetsutskottet.

Styrelsen har delegerat vissa uppgifter till regiondirektören, bland annat ärenden som rör anställningar, upphandlingar och vissa bidrag. 

Reglemente för regionstyrelsen (öppnas i nytt fönster) (pdf, 96 kB)

Regionstyrelsen mandatperioden 2015-2018

 

Tomas RisteOrdförande:
Tomas Riste, (S)
tomas.riste@regionvarmland.se

 

 

Åsa Johansson1:e vice ordförande:
Åsa Johansson (S)
asa.f.johansson@hagfors.se

 

 

Stina Höök2:e vice ordförande:
Stina Höök (M) 
stina.hook@regionvarmland.se

 

 

Ledamöter  

 

Linda LarssonLinda Larsson, (S)
linda.larsson@karlstad.se

 

 

 

Ulric AnderssonUlric Andersson (S)
ulric.andersson@liv.se 

 

 

 

Ann-katrin JäråsenAnn-Katrin Järåsen (S)
ann-katrin.jarasen@torsby.se

 

 

 

Tomas RisteTomas Riste, (S)
tomas.riste@regionvarmland.se 

 

 

 

Åsa JohanssonÅsa Johansson (S)
asa.f.johansson@hagfors.se 

 

 

 

Bjarne OlssonBjarne Olsson, (S)
bjarne.olsson@kristinehamn.se

 

 

 

Hans JildestenHans Jildesten (S)
hans.jildesten@storfors.se

 

 

 
Bild saknasParvane Assadbegli (V)
parvane_a@hotmail.com

 

 

 

Stina HöökStina Höök (M)
stina.hook@saffle.se

 

 

 

Per-Samuel NisserPer-Samuel Nisser, (M)
per-samuel.nisser@karlstad.se

 

 

 

Ola PerssonOla Persson, (C)
ola.persson@sunne.se

 

 

 

Elisabeth KihlstromElisabeth Kihlström (KD)
elisabeth.kihlstrom@kristdemokraterna.se

 

 

 

Jesper JohanssonJesper Johansson (MP)
jesper.johansson@mp.se

 

 

Ersättare

Daniel Schützer (S)
daniel.schutzer@arjang.se (öppnas i nytt fönster)

Per Gruvberger (S)
per.gruvberger@filipstad.se

Siw Gidlöf (S)
siw.gidlof@hammaro.se

Ulrika Nilsson (S)
ulleigrums@hotmail.com

Monica Gundahl (S)
monica.gundahl@liv.se

Mikael Johansson (S)
mikael.johansson@kil.se (öppnas i nytt fönster)

Claes Pettersson (S)
claes.pettersson@arvika.se (öppnas i nytt fönster)

Anders Nilsson, (V)
anders.u.nilsson@liv.se

Fredrik Larsson (M)
fredrik.larsson@liv.se

Eva Hallström (MP)
eva.hallstrom@liv.se

Mona Smedman (C)
mona.smedman@arvika.se

Gösta Frödin (L)
gosta.frodin@folkpartiet.se

Marianne Utterdahl  (SIV)
marianne.utterdahl@liv.se (öppnas i nytt fönster)

Sidan uppdaterades den 16 januari, 2017