Utbudsdagar för scenkonst och konstnärliga workshops 2019

Den 24–25 oktober 2019 genomför vi två utbudsdagar där vi visar upp både scenkonstutbud och utbudet av konstnärliga workshops till skolorna i Värmland.

Båda dagarna kommer att vara i Wermland Operas lokaler på Spinneriet i Karlstad. 24 oktober vänder vi oss till förskola- och lågstadiet, 25 oktober mellan- och högstadiet.

Utbudsdagarna är ett samarbete mellan Region Värmland, Karlstads kommun, Wermland opera och Riksteatern Värmland.

Anmälan 

Anmälan till utbudsdagarna är stängd.

Ramprogram

Torsdag 24 oktober (lågstadiet)
08.30 – 09.30 Incheckning samt fika och workshop
09.30 – 11.00 Presentation av scenkonst för lågstadiet
11.00 – 12.00 Mingel i foajén samt baguette

Torsdag 24 oktober (förskolan)
10.00 – 11.00 Incheckning samt frukt och workshop
11.00 – 11.30 Mingel i foajén samt baguette
11.30 – 13.00 Presentation av scenkonst för förskolan

Fredag 25 oktober (mellanstadiet)
08.30 – 09.30 Incheckning samt fika och workshops Antal kaffe/juice
09.30 – 11.00 Presentation av scenkonst för mellanstadiet
11.00 – 12.00 Mingel i foajén samt baguette

Fredag 25 oktober (högstadiet)
10.00 – 11.00 Incheckning samt frukt och workshops
11.00 – 12.00 Mingel i foajén samt baguette
12.00 – 13.30 Presentation av scenkonst för högstadiet
​13.30 – 14.00 Mingel

 

Scenprogram

Med reservation för ändringar.

Torsdag 24 oktober Förskolan och Lågstadiet

9.30 – 11.00 Scenkonst lågstadiet

9.30-9.40 Trollkarlen – Wermland Opera
9.40-9.50 Vintersaga – Felicia Eklöf
9.50-10.00 Hel, en klimatresa – Jäders Teater
10.00-10.10 Med löv & lust – Sara Jane
10.10-10.20 Under bryggan – Martin Mutter
10.20-10.30 Miramos – Danskompaniet Spinn
10.40-10.50 Mästar-skräddaren – Tanketank
10.50-10.55 Mask och magi - Riksteatern
11.00 – 12.00 Mingel med publik

11.30-13.00 Scenkonst förskolan

11.30-11.40 Ingesund – Wermland Opera
11.45-11.55 Kram Dodo – Figurteaterkomp
12.00-12.10 Konstiga djur – Mittiprickteat.
12.15-12.25 Vem ser Dim? – Teater Pero
12.30-12.40 Kotten och stormen – Teat. Tropos
12.45-12.55 Trollflöjten – Minopera
13.00-14.00 Mingel med publik

Fredag 25 oktober Mellanstadiet och högstadiet

9.30 – 11.00 Scenkonst mellanstadiet

9.30-9.40 Fakta dig – Kunskapsteatern
9.40-9.50 Vattentokig – Narrarna
9.50-10.00 Florens 2.0 – Duo Danzeros
10.00-10.10 Fatimas resa – Tage Granit
10.10-10.20 Juggling with democracy – Trix
10.20-10.30 Sånggrupp – Wermland Opera
10.40-10.50 Tungumál – aliEn danskompani
11.00-12.00 Mingel med publik

12.00-13.30 Scenkonst högstadiet

12.00-12.10 Seek & hide – Teater de vill
12.15-12.25 Mellanrummet – Wermland Opera
12.30-12.40 Bust da Breakz II – Freestyle Phanatix
12.45-12.55 Du har hela livet, habibi + Dark Minds – Riksteatern
13.00-13.10 Midnattståget till Marrakech – Teateri
13.15-13.25 Dekadansa – Linn Eriksson
13.30-13.40 Kriget har inget kvinnligt ansikte – Göteborgs dramatiska
13.40- 14.15 Mingel med publik