Region Värmland logga

Kontakta en politiker

Är du intresserad av att komma i kontakt med någon av våra politiker för att ställa frågor eller lämna synpunkter?

Välkommen att kontakta våra regionråd 

Regionråden är de högsta företrädarna för sina politiska partier. De är valda av regionfullmäktige för fyra år i taget.

Åsa Johansson (S) 31 mandat

Porträttfoto Åsa Johansson

Regionråd, ordförande i regionstyrelsen
Telefon arbete: 070-880 71 53
E-post: asa.b.johansson@regionvarmland.se

Daniel Schützer (S) 31 mandat

Regionråd, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden
Telefon arbete: 010-831 47 88
Telefon mobil: 076-527 37 88
E-post: daniel.schutzer@regionvarmland.se

Sofia Magnusson (S) 31 mandat

Porträttfoto Sofia Magnusson.jpg

Regionråd, ordförande i kultur- och bildningsnämnden
Telefon arbete: 010-831 65 44
Telefon mobil: 076-5273740
E-post: sofia.magnusson@regionvarmland.se

Tobias Eriksson (S) 31 mandat

Porträttfoto Tobias Eriksson

Regionråd, andre vice ordförande regionstyrelsen och regionala utvecklingsnämnden
Telefon mobil: 070-185 02 82
E-post: tobias.eriksson2@regionvarmland.se

Erik Evestam (C) 6 mandat

Porträttfoto Erik Evestam

Regionråd, ordförande regionala utvecklingsnämnden
Telefon mobil: 076-527 38 44
E-post: erik.evestam@regionvarmland.se

Elisabeth Björk (V) 5 mandat

Porträttfoto Elisabeth Björk

Regionråd, ordförande kollektivtrafiknämnden
Telefon mobil: 073-951 51 07
E-post: elisabeth.bjork@regionvarmland.se

Fredrik Larsson (M) 13 mandat

Porträttfoto Fredrik Larsson

Regionråd, vice ordförande regionstyrelsen
Telefon mobil: 070-662 91 93
E-post: fredrik.larsson@regionvarmland.se

Stina Höök (M) 13 mandat

Porträttfoto Stina Höök

Regionråd, vice ordförande regionala utvecklingsnämnden
Telefon mobil: 070-273 70 50
E-post: stina.hook@regionvarmland.se

Sara Kihlström (KD) 7 mandat

Porträttfoto Sara Kihlström

Regionråd, vice ordförande hälso- och sjukvårdsnämnden
Telefon mobil: 070-473 03 28
E-post: sara.kihlstrom@regionvarmland.se

Sara Gunnarsson (L) 3 mandat

Porträttfoto Sara Gunnarsson

Regionråd, vice ordförande kollektivtrafiknämnden
Telefon mobil: 070-774 60 10
E-post: sara.gunnarsson@regionvarmland.se

Marianne Utterdahl (SIV) 3 mandat

Porträttfoto Marianne Utterdahl

Regionråd
Telefon mobil: 072-566 77 59
E-post: marianne.utterdahl@regionvarmland.se

Mikael Strandman (SD) 13 mandat

Porträttfoto Mikael Strandman

Regionråd
Telefon mobil: 076-303 61 61
E-post: mikael.strandman@regionvarmland.se

Anders Skogberg (SD) 13 mandat

Porträttfoto Anders Skogberg

Regionråd
Telefon mobil: 072-220 55 05
E-post: anders.skogberg@regionvarmland.se

Politiska sekreterare

Socialdemokraterna

Uppdateras när namn finns.

Centerpartiet

Elin Strandberg
E-post: elin.strandberg@regionvarmland.se

Vänsterpartiet

Kelly Eliasson
E-post: kelly.eliasson@regionvarmland.se

Moderaterna

Rebecka Ingsmy
E-post: rebecka.ingsmy@regionvarmland.se

Kristdemokraterna

Beatrice Nyman
E-post: beatrice.nyman@regionvarmland.se

Liberalerna

Uppdateras när namn finns.

Sjukvårdspartiet i Värmland

Malin Larsson
E-post: malin.larsson5@regionvarmland.se

Sverigedemokraterna

Ljubica Jasic Modin
E-post: ljubica.jasicmodin@regionvarmland.se

Tony Edman
E-post: tony.edman@regionvarmland.se

Kontakta sekretariatet

Lovisa Gunnarsson
E-post: lovisa.gunnarsson@regionvarmland.se
Telefon: 010-831 41 29

Sidan uppdaterad