Kontakta oss

Telefon 

För allmänna frågor som gäller coronavirus, covid-19, se kontaktinformation eller ring 113 13

Smittskydd Värmland når du vardagar mellan kl. 08.00-09.00, 10:00-12:00 och 13.00-15.00 på vår direkttelefon 010-839 13 00

E-post

Undvik av sekretesskäl att skicka känsliga uppgifter via e-post: smittskydd@regionvarmland.se 

Telefax

Nummer: 010-831 64 15 

Adress

Smittskydd Värmland
Centralsjukhuset Karlstad
Hus 2, plan 1
651 85 Karlstad

Kontaktlista för Smittskydd Värmland

Ingemar Hallén
Verksamhetschef/smittskyddsläkare
Telefon: 010-839 13 06
E-post: ingemar.hallen@regionvarmland.se

Anna Skogstam
Bitr smittskyddsläkare/överläkare vårdhygien
Telefon: 010-839 13 16
E-post: anna.skogstam@regionvarmland.se

Clas Lundgren
Överläkare vårdhygien
Telefon: 010-839 13 17
E-post: clas.lundgren@regionvarmland.se 


Smittskydds- och hygiensjuksköterskor, huvudansvaret för vissa verksamheter är fördelat, se nedan 

Elisabeth Skalare Levein
Smittskyddssjuksköterska
Telefon: 010-839 13 15
E-post: elisabeth.skalare.levein@regionvarmland.se 

  • Sjukdomar och ärenden som faller under smittskyddslagen
  • Hygien i förskolan (Hyfs)
  • Asyl

Tomas Wilhelmsson
Avdelningschef/hygiensjuksköterska
010-839 13 12
E-post: tomas.vilhelmsson@regionvarmland.se 

  • Vårdhygien i sluten- och öppenvård
  • AnOpIva
  • Sterilenheten
  • Byggfrågor
  • Psykiatri
  • Sjukhuset Torsby

Ann-Mari Gustavsson
Hygiensjuksköterska
Telefon: 010-839 13 05
E-post: ann-mari.gustavsson@regionvarmland.se 

  • Vårdhygien i sluten- och öppenvård
  • Njurmedicin
  • Neonatal
  • Ambulans
  • Kommuner
  • Sjukhuset Torsby

Maria Jonsson
Hygiensjuksköterska
Telefon: 010-839 13 18
E-post: maria.c.jonsson@regionvarmland.se  

  • Vårdhygien i sluten- och öppenvård
  • Vårdcentraler
  • Kvinnokliniken
  • Psykiatri
  • Sjukhuset Arvika

Monika Carlson
Hygiensjuksköterska
Telefon: 010-839 13 19
E-post: monika.carlson@regionvarmland.se

  • Vårdhygien i sluten- och öppenvård

Smittskyddsadministratörer

Anette Andersson
Smittskyddsadministratör
Telefon: 010-839 13 02
E-post: anette.m.andersson@regionvarmland.se

Monica Rydh
Smittskyddsadministratör
Telefon: 010-839 13 11
E-post: monica.ryd@regionvarmland.se