Kontakter

Telefon 

Smittskydd Värmland når du vardagar mellan kl. 08.00-12:00 och 13.00-16.00 på vår direkttelefon 010-839 13 00.
Vissa tider kan telefonen vara stängd för möten. Telefonen kan också under vissa tider vara mycket belastad.

Vi prioriterar frågor från hälso- och sjukvård, kommuner samt andra myndigheter.

Frågor gällande covid-19

För allmänna frågor se  Region Värmlands sida "Coronavirus och covid-19" eller ring 113 13.

För ärenden kring personliga förhållningsregler vid covid-19 eller intyg för smittbärarpenning kontakta Centrala provtagnings- och smittspårningsenheten via "Fråga/kontakta oss" på e-tjänsten 1177.se.

E-post

smittskydd@regionvarmland.se
Undvik av sekretesskäl att skicka känsliga uppgifter via e-post
.

Telefax

Nummer: 010-831 64 15 

Adress

Smittskydd Värmland
Centralsjukhuset Karlstad
Hus 2, plan 1
651 85 Karlstad

Kontaktlista för Smittskydd Värmland

Läkare

Ingemar Hallén
Verksamhetschef/smittskyddsläkare
Telefon: 010-839 13 06
E-post: ingemar.hallen@regionvarmland.se

Anna Skogstam
Bitr smittskyddsläkare/överläkare vårdhygien
Telefon: 010-839 13 16
E-post: anna.skogstam@regionvarmland.se

Anna Wimmerstedt
Bitr smittskyddsläkare
Telefon: 010-839 13 10
E-post: anna.wimmerstedt@regionvarmland.se

Clas Lundgren
Överläkare vårdhygien
Telefon: 010-839 13 17
E-post: clas.lundgren@regionvarmland.se 


Sjuksköterskor

Tomas Wilhelmsson
Avdelningschef/hygiensjuksköterska
Telefon: 010-839 13 12
E-post: tomas.vilhelmsson@regionvarmland.se 

Elisabeth Skalare Levein
Smittskyddssjuksköterska
Telefon: 010-839 13 15
E-post: elisabeth.skalare.levein@regionvarmland.se 

Ann-Mari Gustavsson
Smittskyddssjuksköterska
Telefon: 010-839 13 05
E-post: ann-mari.gustavsson@regionvarmland.se

Maria Jonsson
Hygiensjuksköterska
Telefon: 010-839 13 18
E-post: maria.c.jonsson@regionvarmland.se  

Monika Carlson
Hygiensjuksköterska
Telefon: 010-839 13 19
E-post: monika.carlson@regionvarmland.se


Administratörer

Anette Andersson
Smittskyddsadministratör
Telefon: 010-839 13 02
E-post: anette.m.andersson@regionvarmland.se

Monica Rydh
Smittskyddsadministratör
Telefon: 010-839 13 11
E-post: monica.ryd@regionvarmland.se