Start / Klarälvdalen / Om skolan / Kontakt

Kontakt

Här hittar du kontaktuppgifter till Klarälvdalens folkhögskola.

Stöllet

Postadress: Region Värmland, Klarälvdalens folkhögskola, 651 82 Karlstad
Besöksadress: Kyrkvägen 13, 680 51 Stöllet
Telefon: 010-833 12 00
E-post: klaralvdalen@regionvarmland.se
Fax: 0563-814 45

Hagfors

Adress: Asplunds skolan Dalavägen 26, 683 30 Hagfors
Telefon: 010-833 12 00
E-post: klaralvdalen@regionvarmland.se

Sunne

Adress: Zandergatan 1, 686 31 Sunne
Telefon: 010-833 12 00
E-post: klaralvdalen@regionvarmland.se

Kretsloppshuset

Adress: Södra Viken, 686 93 Sunne
Telefon: 010-833 18 20, 010-833 12 00
E-post: klaralvdalen@regionvarmland.se

Rektor

Porträttfoto av Ingela Blomberg rektor på Klarälvdalens folkhögskola 

Ingela Blomberg
Telefon: 010-833 12 17
E-post: ingela.blomberg@regionvarmland.se

Porträttfoto av Ingela Blomberg rektor på Klarälvdalens folkhögskola 

Rektor

Ingela Blomberg
Telefon: 010-833 12 17
E-post: ingela.blomberg@regionvarmland.se

Porträttfoto av Lisa Carlsson som är biträdande rektor på Klarälvdalens folkhögskola.

Biträdande rektor

Lisa Carlsson
Telefon: 010-833 12 10

E-post: lisa.carlsson@regionvarmland.se

Porträttfoto av Carin Svensson som är lärare i svenska och engelska på Klarälvdalens folkhögskola.

Lärare Allmän kurs

Carin Svensson svenska, engelska
Telefon: 010-833 12 12
E-post: carin.svensson@regionvarmland.se

Porträttfoto av Caroline Mattsson som är lärare i svenska

Lärare Allmän kurs

Caroline Mattsson svenska, engelska, svenska som andraspråk
Telefon: 010-833 17 54
E-post: caroline.mattsson@regionvarmland.se

Porträttfoto av Liz Persson som är lärare i naturkunskap, matematik och svenska som andraspråk på Klarälvdalens folkhögskola.

Lärare Allmän kurs

Liz Persson naturkunskap, matematik, svenska som andraspråk
Telefon: 010-833 12 11
E-post: liz.persson@regionvarmland.se

Porträttfoto av Ninnie Eråker som är lärare i naturkunskap och matematik på Klarälvdalens folkhögskola.

Lärare Allmän kurs

Ninnie Eråker naturkunskap, matematik
Telefon: 010-833 17 56
E-post: ninnie.eraker@regionvarmland.se

Porträttfoto av Ola Carlsson som är lärare i samhällskunskap, historia och religion på Klarälvdalens folkhögskola.

Lärare Allmän kurs

Ola Carlsson samhällskunskap, historia, religion
Telefon: 010-833 17 52
E-post: parola.karlsson@regionvarmland.se

Porträttfoto av Pär-Eric Thörnquist lärare i samhällskunskap, historia och religion samt studievägledare på Klarälvdalens folkhögskola.

Lärare Allmän kurs

Pär-Eric Thörnquist samhällskunskap, historia, religion
Telefon: 010-833 12 13
E-post: par-eric.thornquist@regionvarmland.se

Porträttfoto av Susanne Nyman som är lärare på Klarälvdalens folkhögskola.

Lärare Allmän kurs

Susanne Nyman samhällskunskap, historia, religion
Telefon: 010-833 17 57
E-post: susanne.nyman@regionvarmland.se

Porträtt Eveline Walfridsson

Resurs Allmän kurs

Eveline Walfridsson
Telefon: 010-833 17 58
E-post: eveline.walfridsson@regionvarmland.se

Porträttfoto av Michael Raaman lärare självhushållningskurs på Klarälvdalens folkhögskola.

Lärare Självhushållningskurs

Michael Raaman
Telefon: 010-833 18 20
E-post: michael.raaman@regionvarmland.se

Lärare Självhushållningskurs

Linda Lou Axelsson
Telefon: 010-833 12 01
E-post: lindalou.axelsson@regionvarmland.se

Lärare Självhushållningskurs

My Bergström
Telefon: 010-833 12 14
E-post: my.bergstrom@regionvarmland.se

Porträttfoto av Tina Bok lärare vård och omsorg på Klarälvdalens folkhögskola.

Lärare kurs Undersöterska

Tina Bok
Telefon: 010-833 17 53
E-post: tina.bok@regionvarmland.se

Porträttfoto av Susanne Broberg lärare vård och omsorg på Klarälvdalens folkhögskola.

Lärare kurs Undersköterska

Susanne Broberg
Telefon: 010-833 17 55
E-post: susanne.broberg@regionvarmland.se

Porträttfoto av Tony Sahlberg lärare natur- och faunavård på Klarälvdalens folkhögskola. 

Lärare Natur- och faunavård

Tony Sahlberg
Telefon: 010-833 12 16
E-post: tony.sahlberg@regionvarmland.se

Lärare Natur- och faunavård

Åsa Röstell
Telefon: 010-833 12 19
E-post: asa.rostell@regionvarmland.se

Porträttfoto av Nils Miltander lärare skoglig utbildning på Klarälvdalens folkhögskola.

Lärare Skoglig utbildning

Nils Miltander
Telefon: 010-833 12 05
E-post: nils.miltander@regionvarmland.se

Porträttfoto av Ingela Källen lärare skogsguide på Klarälvdalens folkhögskola. 

Lärare Natur- och kulturvägledning

Ingela Källen Tjänstledig
Telefon:
E-post: ingela.kallen@regionvarmland.se

Bild på ämnesläraren Alexander Baker

Lärare Natur- och kulturvägledning

Alexander Baker
Telefon: 010-833 12 20
E-post: alexander.baker@regionvarmland.se

Porträttfoto av Monica Olsson ekonom på Klarälvdalens folkhögskola.

Ekonom

Monica Olsson
Telefon: 010-833 12 06
E-post: monica.olsson@regionvarmland.se

Porträttfoto av Monica Haglund administratör på Klarälvdalens folkhögskola.

Adminstratör

Monica Haglund
Telefon: 010-833 12 03
E-post: monica.haglund@regionvarmland.se

Porträttfoto av Ewa Jacobsson administratör, IT och marknadsföring på Klarälvdalens folkhögskola.

Administratör, IT, Marknad

Ewa Jacobsson
Telefon: 010-833 12 07
E-post: ewa.jacobsson@regionvarmland.se

Göran Nilsson

Vaktmästare

Göran Nilsson
Telefon: 010-833 17 08
E-post: hans.goran.nilsson@regionvarmland.se

Porträttfoto av Gunvor Olsson som är lokalvårdare på Klarälvdalens folkhögskola.

Lokalvårdare

Gunvor Olsson
Telefon: 010-833 12 09
E-post: gunvor.olsson@regionvarmland.se

Anna-Lena Lilläng

Kök

Anna-Lena Lilläng
Telefon: 010-833 12 04
E-post: anna-lena.lillang@regionvarmland.se

Porträttfoto av Marie-Louise Blom kock på Klarälvdalens folkhögskola.

Kök

Marie- Louise Blom
Telefon: 010-833 12 04
E-post: marie-louise.blom@regionvarmland.se

Kök

Jari Pollari
Telefon: 010-833 12 15
E-post: jari.pollari@regionvarmland.se

Internatföreståndare

Laila Jönsson
Telefon: 010-833 12 02
E-post: laila.n.jonsson@regionvarmland.se

Porträttfoto av Pär-Eric Thörnquist lärare i samhällskunskap, historia och religion samt studievägledare på Klarälvdalens folkhögskola.

Lärare Allmän kurs, Studievägledare

Pär-Eric Thörnquist
Telefon: 010-833 12 13
E-post: par-eric.thornquist@regionvarmland.se

Porträttfoto av Ewa Jacobsson administratör, IT och marknadsföring på Klarälvdalens folkhögskola.

Administratör, IT, Marknadsföring

Ewa Jacobsson
Telefon: 010-833 12 07
E-post: ewa.jacobsson@regionvarmland.se

Samtalsstödjare

Stöllet/Hagfors

Inger Hjalmarsson
E-post: inger.hjalmarsson2@regionvarmland.se

Görel Hjelm
E-post: Saknas

Sidan uppdaterad

Hjälpte sidan dig?