Kortlekar om barnkonventionen
Region Värmland har tagit fram två dialogkortlekar om FN:s konvention om barnets rättigheter. Det finns en för barn och en för vuxna. Kortlekarna kan användas på flera olika sätt för att få dialog och reflektion om de rättigheter som barn har.

Barnkonventionens grundprinciper
Barnkonventionen är en massa regler om hur barn ska ha det bra. Reglerna kallas artiklar och har olika nummer. Barnkonventionen heter också FN:s konvention om barnets rättigheter och är lag i Sverige. Den gäller alla barn och enligt barnkonventionen är du barn tills du fyllt 18 år.
De fyra grundläggande principerna som alltid ska beaktas i frågor som rör barn är artiklarna 2, 3, 6 och 12.
Barnkonventionens grundprinciper
Unicef

Två kortlekar, en för barn och en för vuxna
Kortleken för barn beskriver barnkonventionens artiklar och kan användas för att lära sig mer om barnkonventionen.
Kortleken för vuxna kan användas på flera olika sätt för att få dialog och reflektion om barnets rättigheter.

Övningar till kortlekarna
Kortlekarna kan användas på olika sätt, både enskilt och i grupp.
Diamanten

Övningen Diamanten kan göras enskilt eller i grupp. Om ni är många som gör övningen – dela upp er i mindre grupper om cirka 4–5 personer.
- Läs igenom alla korten med de olika artiklarna.
- Välj ut 9 kort som du eller ni tycker är viktigast. Välj tillsammans om ni är en grupp.
- Prata om varför artiklarna på dessa kort är viktiga och kom överens om vilket kort som är allra viktigast.
– Lägg ut de nio korten i en diamant, se bild ovan. Ni lägger korten i ordning utifrån vilka ni tycker är viktigast.
– Om ni jobbar i grupper berättar ni för de andra grupperna varför ni lagt korten som ni gjort. Det är ett sätt att lyssna och lära av varandra.Kortet med den artikel som ni tycker är allra viktigast lägger ni högst upp.
– Övriga kort lägger ni i ordning utifrån vilka ni tycker är viktigast. Kortet som ni tycker är minst viktigt lägger ni längst ner. - Om ni jobbar i grupper berättar ni för de andra grupperna varför ni lagt korten som ni gjort. Det är ett sätt att lyssna och lära av varandra.
- Om ni vill kan ni ge exempel på hur en kan använda barnkonventionen och prata om vilka som behöver lära sig mer om hur de kan se till att barnkonventionen följs.
Dra ett kort
Fundera över eller prata om vem barnkonventionen gäller för och vad den handlar om.
En person drar slumpmässigt ett kort ur kortleken och läser upp det högt. Prata om artikeln och ställ till exempel dessa frågor:
- Vad handlar artikeln om?
- Vad betyder den för dig eller personerna i gruppen?
- Har alla barn de rättigheter som kortet handlar om?
- Om inte alla har rättigheten – vad tror du att det beror på?
- Vad skulle behövas för att rättigheten ska uppfyllas?
Diskussionsfrågor
Det finns flera diskussionsfrågor som är framtagna för vuxenkortleken. Vissa av dem kan också användas till barnkortleken.
Beställ kortlekar
Vill du veta mer om barnkonventionen eller beställa en kortlek? Kontaktuppgifter finns nedan.
Om kortleken
Kortleken för barn är framtagen av Region Värmland, med inspiration från Barnombudsmannen och Rädda barnen.
Kortleken för vuxna är framtagen av Region Värmland med inspiration från Sveriges Kommuner och Regioner (SKR) och Region Sörmland.
Handlingsplan
Kortleken för barn har tagits fram i samband med framtagandet av ny handlingsplan för FN:s konvention om barnets rättigheter.
