Till startsidan
Till startsidan

Kontakt inkontinensvård och inkontinenshjälpmedel

Kontaktuppgifter till funktioner och grupperingar inom inkontinensvård.

Malin Asplund, avtalscontroller e-handelsansvarig
Telefon: 010-831 41 09
E-post: malin.asplund@regionvarmland.se

Therese Lundström, konsulent inkontinensvård och inkontinenshjälpmedel
Telefon: 010-831 71 99
E-post: therese.lundstrom@regionvarmland.se

Tobias Nyåker, enhetschef Hjälpmedelsservice Karlstad
Telefon: 010-83 171 81
E-post: tobias.nyaker@regionvarmland.se  

Hanterar inkomna dispenser. Gruppen består bland annat av sjuksköterskor, distriktsköterskor, barnsjuksköterskor, uroterapeut och arbetsterapeut från kommun och regionen.

Sortimentsgruppernas arbetsuppgift är att delta i och följa upphandlingsarbete av inkontinenshjälpmedel. De ska därefter följa upp upphandlat sortiment samt granska och testa nya produkter.

En grupp finns för absorberande material och en för urinavledande produkter. I grupperna finns representanter som distriktssköterskor, sjuksköterskor och uroterapeuter inom både region och kommun för att se till behoven för barn, kvinnor, män och äldre.

Styrgruppen är för närvarande vilande.

Christina Groth
Barn- och ungdomsmottagningen, Vårdcentralen Verkstaden
christina.groth@regionvarmland.se

Marie Ekberg
Uroterapimottagningen, Centralsjukhuset Karlstad
marie.ekberg@regionvarmland.se

Carina Lundell
Uroterapimottagningen, Sjukhuset i Torsby
carina.lundell@regionvarmland.se

Ann-Christine Bergström
Uroterapimottagningen, Sjukhuset i Torsby
ann-christine.bergstrom@regionvarmland.se

Birgitta Magnusson
Uroterapimottagningen, Centralsjukhuset Karlstad
birgitta.a.magnusson@regionvarmland.se

Maud Sandberg
Barn- och ungdomsmottagningen, Centralsjukhuset Karlstad
maud.sandberg@regionvarmland.se

Maria Östmark
Stomi- och uroterapimottagningen, Sjukhuset i Arvika
maria.ostmark@regionvarmland.se

Adress

Hjälpmedelsservice
Östanvindsgatan 14
652 21 Karlstad

Sidan uppdaterad

Hjälpte sidan dig?

Kontakta Region Värmland

För dig som är patient

Hitta på webbplatsen

Region Värmlands webbplats