Snö och vinterväglag kan påverka trafiken

Det rådande vintervädret och väglaget kan påverka såväl bussar och tåg som servicetrafik och skoltrafik med försenade och inställda turer samt tillfälligt stängda hållplatser.

Planera gärna din resa med marginaler och var beredd på att du kan behöva vänta på oss eller bli stillastående ombord en längre tid.

Håll koll på din avgång i reseplaneraren i appen eller här på webben. Trafikläget för vår tåg- och busstrafik hittar du också på varmlandstrafik.se/trafikinfo.

Ta det försiktigt där ute och använd reflex och säkerhetsbälte.

Mer information
Till startsidan
Start /Res med oss /Fler resesätt /Sommarlinje till Glaskogen

Sommarlinje till Glaskogen

Mellan 1 juli och 16 augusti 2025 trafikerade sommarlinje 130 till och från Glaskogen. Tack för en fin säsong!

Destinationslinje Glaskogen

Linjen är till för dig som är en naturälskande och utflyktssugen. I Glaskogen kan du vandra, paddla och fiska i en fantastisk natur.

Denna satsning är möjlig tack vare ett samarbete mellan Värmlandstrafik, Nobina Sverige AB och Stiftelsen Glaskogen.

Bussbiljetten ger rabatter

När du köper en bussbiljett till Glaskogen bjuder Stiftelsen Glaskogen på ett gratis Glaskogskort (1 dygn) per person och en gratis kaffe på Café Carl (per person).

För att få rabatten visar du upp din bussbiljett på Infocenter i Lenungshammar. Har du biljetten i mobilen visar du upp biljetten i mobilappen. Har du köpt biljetten med resekort eller bankkort kan du be föraren om en pappersbiljett.

Läs mer om Glaskogen och öppettider för Infocenter här.

Om trafiken

  • Linje 130 körs tisdag, torsdag, fredag och lördag mellan 1 juli och 16 augusti.
  • Linjen trafikerar sträckan Karlstad – Grums – Värmskogs kyrka – Glaskogen – Jössefors – Arvika.
  • Linjen är en del av Värmlandstrafiks sommartidtabell. Du reser med Värmlandstrafiks ordinarie biljetter och du behöver inte förboka din plats.
  • Tidtabell för linje 130 (pdf) pdf, 65 kB..
  • Du kan söka på hållplats Glaskogen i vår reseplanerare i appen och på weben.

Stanna i Värmskog för matupplevelser

På vägen mellan Karlstad och Glaskogen finns flera trevliga stopp. Till exempel kan vi rekommendera att hoppa av bussen i Värmskog för mat-och kulturupplevelser. Under sommaren är Värmskogs Café, Liljenäs hembygdsgård vid Värmelns strand, en turistmagnet kända för sina räkmackor.

Sidan uppdaterad

Hjälpte sidan dig?