Till startsidan
Start / Politik / Dialog och inflytande / Kontakta en politiker

Kontakta en politiker

Är du intresserad av att komma i kontakt med någon av våra politiker för att ställa frågor eller lämna synpunkter?

Välkommen att kontakta våra regionråd 

Regionråden är de högsta företrädarna för sina politiska partier. De är valda av regionfullmäktige för fyra år i taget.

Fredrik Larsson (M) 12 mandat

Fredrik Larsson

Titel: Regionråd/Ordförande i regionstyrelsen
Telefon bostad: 0533-710 03
Telefon arbete: 010-831 41 32
Telefon mobil: 0706-62 91 93
E-post: fredrik.larsson@regionvarmland.se

Stina Höök (M) 12 mandat

Titel: Regionråd
Telefon bostad: 0533-621 02
Telefon arbete: 010-833 10 12
E-post: stina.hook@regionvarmland.se

Ola Persson (C) 8 mandat

Ola Persson

Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0706-72 50 27
E-post: ola.persson@regionvarmland.se

Marianne Utterdahl (SIV) 6 mandat

Marianne Utterdahl

Titel: Regionråd
Telefon bostad: 0725-66 77 59
Telefon arbete: 010-831 41 28
Telefon mobil: 0725-66 77 59
E-post: marianne.utterdahl@regionvarmland.se

Elisabeth Kihlström (KD) 5 mandat

Titel: Regionråd
Telefon arbete: 010-831 41 11
Telefon mobil: 0705-50 56 65
E-post: elisabeth.kihlstrom@regionvarmland.se

Eva Julin Dombrowe (L) 4 mandat

Eva Julin Dombrowe

Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0705-90 44 21
Telefon arbete: 010-831 65 44
E-post: eva.dombrowe@regionvarmland.se

Jesper Johansson (MP) 2 mandat

Jesper Johansson

Titel: Regionråd
Telefon bostad: 0555-749 22
Telefon mobil: 0722-54 55 71
E-post: jesper.johansson@regionvarmland.se

Ulric Andersson (S) 28 mandat

Ulric Andersson

Titel: Regionråd
Telefon bostad: 0563-502 67
Telefon arbete: 010-831 41 26
Telefon mobil: 0706-62 23 07
E-post: ulric.andersson@regionvarmland.se

Åsa Johansson (S) 28 mandat

Åsa Johansson

Titel: Regionråd
Telefon arbete: 0708-80 71 53
E-post: asa.b.johansson@regionvarmland.se

Mats Sandström (S) 28 mandat

Mats Sandström

Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0702-48 48 52
E-post: mats.sandstrom@regionvarmland.se

Ljubica Jasic Modin (SD) 10 mandat

Ljubica Jasic Modin

Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0767-98 49 51
E-post: ljubica.jasicmodin@regionvarmland.se

Anna Hammar (V) 6 mandat

Anna Hammar

Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0730-65 58 27
E-post: anna.hammar@regionvarmland.se

Politiska sekreterare

Moderaterna

Rebecka Ingsmy
E-post: rebecka.ingsmy@regionvarmland.se

Centerpartiet

Jens Östergren
E-post: jens.ostergren@regionvarmland.se

Sjukvårdspartiet i Värmland

Malin Larsson
E-post: malin.larsson5@regionvarmland.se

Kristdemokraterna

Sara Kihlström
E-post: sara.kihlstrom@regionvarmland.se 

Liberalerna

Sara Gunnarsson
E-post: sara.gunnarsson@regionvarmland.se

Miljöpartiet

Torbjörn Nilsson
E-post: torbjorn.nilsson@regionvarmland.se

Socialdemokraterna

Stefan Jonsson
E-post: stefan.jonsson2@regionvarmland.se

Sharam Behorouz
E-post: shahram.behrouz@regionvarmland.se

Sverigedemokraterna

Urban Petersson
E-post: urban.petersson@regionvarmland.se

Vänsterpartiet

Kelly Eliasson
E-post: kelly.eliasson@regionvarmland.se

Kontakta sekretariatet

Lovisa Gunnarsson
E-post: lovisa.gunnarsson@regionvarmland.se
Telefon: 010-831 41 29

Sidan uppdaterad

Hjälpte sidan dig?

Till toppen